بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام با چند روش کاربردی

روش‌های مختلفی برای بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام وجود دارد. با استفاده از این تنظیمات می‌توانید کنترل امنیت آیدی پیج خود را به‌دست بگیرید و مانع از دسترسی غیرمجاز افراد به آن شوید. این روزها افراد با اهداف مختلفی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. بهره‌گیری شخصی از این پلتفرم‌های مجازی، افراد را ترغیب می‌کند که جزئیات زندگی روزمره خود را از طریق عکس و ویدیو با دیگران به اشتراک بگذارند.

در سطوح گسترده‌تر، شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام همچون یک بنگاه اقتصادی است که به جایی برای دیده شدن عده زیادی از کاربران و مشاغل، به‌عنوان برند تبدیل شده است.  به یاد داشته باشید، امنیت ناحیه کاربری هر فرد در یک شبکه اجتماعی باید مانند امنیت خانه‌اش در دنیای واقعی حفظ شود.

روش‌های بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام

شاید بسیاری از افراد بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام را امری غیرضروری تلقی کنند. اما واقعیت این است که هکرها، اسپمرها و افراد فرصت‌طلب، در شبکه‌های اجتماعی همواره در کمین اطلاعات و محتوای پیج شما هستند. ما در ادامه چند شیوه را به شما آموزش می‌دهیم که به کمک آن‌ها می‌توانید به بالا بردن امنیت آیدی پیج اینستاگرام خود کمک کنید.

روش‌های بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام

فعال کردن تأیید هویت دو مرحله‌ای  (2FA)

اگر به امنیت اکانت اینستاگرام خود اهمیت نمی‌دهید، اجازه دهید همین اول آب پاکی را روی دستتان بریزیم. هکرها می‌توانند به راحتی با هک کردن آیدی پیج شما، بدون اجازه، اقدام به گذاشتن پست در اینستاگرام با اکانت شما ‌‌کنند. فعال کردن تأیید هویت دو مرحله‌ای یا دو عاملی (two-factor authentication) امری ضروری است که مانع از بروز این اتفاق می‌شود.

با فعال کردن این گزینه، پس از ورود رمز اکانت، هویت شما باید برای بار دوم توسط اینستاگرام تأیید شود. چنانچه این گزینه را فعال کنید، هکرها بدون دسترسی فیزیکی به تلفن همراه شما نمی‌توانند به حساب شما دسترسی پیدا کنند، حتی اگر پسورد اکانت شما را داشته باشند.

برای فعال کردن این شیوه امنیتی، به قسمت پروفایل خود بروید و روی آیکون همبرگر (سه خط افقی) بزنید. با انتخاب منوی  Settingsدر پنجره باز شده روی گزینه Security  بزنید. از منوی باز شده two-factor authentication را انتخاب کنید و سپس روی Get Started بزنید.

فعال کردن تأیید هویت دو مرحله‌ای، روشی برای بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام

 

در این مرحله می‌توانید، انتخاب کنید که کد تأیید هویت دو مرحله‌ای از طریق پیامک یا از طریق برنامه‌های تأیید هویت دیگر نظیر Google Authenticator برای شما ارسال شود. چنانچه دستگاه شما به اینترنت متصل نباشد، پیامک کد امنیتی برای شما ارسال نمی‌شود. نگران نباشید! اینجا کد بازیابی به کمک شما می‌آید.

به‌این منظور مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Security > Two-Factor Authentication > Recovery Codes

سپس از کد نمایش داده شده برای ورود به آیدی پیج استفاده کنید.

خصوصی کردن اکانت

به‌صورت پیش‌فرض هر زمان که اقدام به انتشار یک پست در اینستاگرام می‌‌کنید، هرکسی قادر خواهد بود که عکس‌ها و ویدیوهای شما را ببینید. اگر می‌خواهید، تنها با افراد مشخص و محدودی تعامل داشته باشید، از مسیر زیر اکانت خود را از حالت عمومی به حالت خصوصی تغییر دهید.

وارد تنظمات شوید و روی Privacy بزنید. در قسمت Account Privacy زبانه‌ای را که مقابل Private Account  قرار دارد، به سمت راست بکشید تا به رنگ آبی درآید.

خصوصی کردن اکانت، راهی برای ارتقا امنیت آیدی پیج در اینستاگرام

زمانی‌که اکانت خود را خصوصی کنید، کسانی که قصد دارند شما را فالو کنند، ابتدا باید به شما درخواست ارسال کنند. تنها فالوورهای پذیرفته شده از سوی شما قادرند، پست‌ها و لایک‌های شما را ببینند. با فعال کردن این گزینه، گوگل هیچکدام از تصاویر و محتوای تصویری پیج شما را در Google Images ایندکس نمی‌کند.

بررسی فعالیت ورود به آیدی پیج(Login Activity)

برای بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام خود بهتر است، مراقب رد پای احتمالی هکرها در اکانت خودتان باشید. به این منظور باید دفعات و آمار ورود به آیدی پیج خود را داشته باشید.

وارد صفحه پروفایل خود شوید. سپس روی آیکون سه خط، در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید. در این مرحله روی Settings بزنید و در منوی Security  روی گزینه Login Activity  کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید، تمام فعالیت‌های ورود به آیدی پیج خود را رصد کنید. اگر فرایند ورود به آیدی پیج شما از مکانی ناآشنا است روی سه نقطه سمت راست مقابل آن لوکیشن کلیک کنید و در پنجره باز شده روی
Log Out  ضربه بزنید.

با این روش اتصال دستگاه‌هایی که در لوکیشن ناآشنا وارد حساب شما شده‌اند، قطع می‌شود. برای بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام خود پس از این مرحله، پسوورد خود را عوض کنید.

غیرفعال کردن وضعیت Activity

یکی از قابلیت‌های دردسرزای اینستاگرام این است که کاربران می‌توانند، ببینند که شما چه زمانی در اینستاگرام آنلاین هستید. برای دیدن این وضعیت کافی است در قسمت پیام‌های شخصی (direct messages) به نقطه سبز رنگی که کنار عکس پروفایل افراد وجود دارد، دقت کنید. این نقطه سبز رنگ می‌گوید، دوستتان در حال حاضر آنلاین است.

برای غیرفعال کردن این وضعیت وارد تنظمات شوید و روی Privacy بزنید. در قسمت Account Privacy روی Activity Status  بزنید. در پنجره باز شده، زبانه‌ای را که مقابل Show Activity Status قرار دارد، به سمت راست بکشید تا به رنگ آبی درآید.

توجه به ایمیل‌های ارسال شده از اینستاگرام

اینستاگرام گزینه‌ای به‌نام Emails from Instagram دارد که کاربران را قادر می‌سازد‌ که اصالت ایمیلی که احتمالاً از طرف اینستاگرام ارسال می‌شود را بررسی کنند. به این منظور مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Security > Emails From Instagram

در پنجره باز شده، از قسمت Security می‌توانید، فهرستی از ایمیل‌های اینستاگرام را که در 14 روز اخیر به شما ارسال شده است، مشاهده کنید. این ایمیل‌ها حاوی اطلاعاتی در مورد امنیت اکانت اینستاگرام شما و مکان‌هایی است که ورود شما به آیدی پیجتان در آن محدوده را نشان می‌دهد.

لغو دسترسی برنامه‌های شخص ثالث

برنامه شخص ثالث نرم‌افزای است که توسط شخصی غیر از تولیدکننده یا عرضه‌کننده تلفن همراه یا سیستم‌عامل آن، تولید می‌شود. به عنوان مثال شرکت‌های توسعه‌دهنده نرم‌افزاری یا توسعه‌دهندگان شخصی برنامه‌های متعددی را برای سیستم‌عامل‌های Apple یا Google عرضه می‌کنند. این برنامه‌ها را در اصطلاح، برنامه‌های شخص اول یا بومی (native) می‌خوانند.

برنامه‌های شخص ثالث را برای بالا بردن امنیت اکانت خود، مدیریت کنید.

با این توضیح مشخص می‌شود که بسیاری از برنامه‌ها غیربومی یا شخص ثالث هستند. گوگل این فرصت را برای کاربران فراهم آورده است که به‌منظور انتشار ایمن داده‌ها، امکان دسترسی برنامه‌های سوم شخص به قسمت‌های مختلف آیدی پیج گوگل وجود داشته باشد.

ممکن است، همین حالا چندین برنامه شخص ثالث به آیدی پیج گوگل شما دسترسی داشته باشند. حتی اگر از این برنامه‌ها برای مدت طولانی هم استفاده نکنید، این اپلیکیشن‌ها همچنان به پروفایل‌های شما در ‌‌ شبکه‌های اجتماعی و همچنین اطلاعات آیدی پیجتان دسترسی دارند.

اگر دیتابیس‌های این اپلیکیشن‌ها مورد حمله هکرها قرار بگیرد، اطلاعات شما در دستان هکرها قرار خواهد گرفت. به همین دلیل است که اینستاگرام توصیه می‌کند، پیش از دادن اجازه دسترسی این قبیل برنامه‌ها به آیدی پیجتان، بررسی لازم را به‌عمل آورید.

برای اینکه بدانید به چه برنامه‌های شخص ثالثی اجازه اتصال به حساب خود را داده‌اید، مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Security > Apps and Websites

از این قسمت می‌توانید کلیه برنامه‌های فعال یا غیرفعالی که اجازه اتصال به حساب شما را دارند مشاهده کنید. در این پنجره می‌توانید، به سرویس‌های مورد نظرتان اجازه دسترسی و اتصال به آیدی پیج خود را بدهید یا این سرویس‌ها را حذف کنید. توجه به این برنامه‌ها، در بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام شما مؤثر است.

توصیه‌های جانبی برای بالا بردن امنیت اینستاگرام

در کنار موارد فوق با چند روش ساده می‌توانید امنیت آیدی پیج خود را تضمین کنید.

  • از پسوردهای قوی استفاده کنید. رمزهای قوی ترکیبی از حداقل 6 عدد، حرف و علائمی نظیر ! و & هستند. پسورد شما باید با رمزهایی که در سایر پلتفرم‌های اینترنتی استفاده می‌کنید، متفاوت باشد.
    از پسوردهای ساده در آیدی پیج خود استفاده نکنید
  • پسورد خود را به‌طور منظم تغییر دهید، به ویژه اگر اینستاگرام این تغییر رمز را به شما توصیه کند. بعضی اوقات، در طول بررسی‌های امنیتی خودکار، اینستاگرام اقدام به بازیابی اطلاعات ورود به حساب که از سایت‌های دیگر به ‌سرقت رفته‌اند، می‌کند.
    چناچه اینستاگرام تشخیص داد که پسورد شما مورد سرقت احتمالی قرار گرفته است، فوری آن را عوض کنید. تغییر رمز آیدی پیج در اینستاگرام و سایت‌ها به امنیت آیدی پیج شما کمک می‌کند و شما را از حمله‌های آتی هکرها مصون نگه می‌دارد.
  • از دادن پسورد آیدی پیج خود به افراد ناشناس و غیرقابل اعتماد خودداری کنید.
  • از امنیت اکانت ایمیل خود اطمینان حاصل کنید. هرکسی که به ایمیل شما دسترسی داشته باشد، احتمالاً می‌تواند، به اکانت اینستاگرام شما نیز دسترسی یابد. رمز تمام ایمیل‌های خود را تغییر دهید و مطمئن شوید هیچ‌یک از دو ایمیل شما پسورد مشابهی نداشته باشند.
  • اگر برای ورود به آیدی پیج خود از تلفن همراه یا کامپیوتر دیگران استفاده می‌کنید، حتماً از آیدی پیج خود خارج شوید. در چنین شرایطی، هنگام ورود به اکانت خود، از زدن تیک مقابل Remember me خودداری کنید. در غیراین‌صورت حتی پس ازخروج از برنامه و بستن آن، دستگاه همچنان به آیدی پیج شما متصل خواهد بود.

کلام آخر

همان‌قدر که استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند مؤید سود باشد، مخاطراتی که امنیت این شبکه‌ها را تهدید می‌کند، نیز می‌تواند برای کاربران نتایج زیان‌باری داشته باشد. اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوبی است که همچون پلتفرم‌های دیگر ممکن است کاربران را غافلگیر کند.

بنابراین بالا بردن امنیت اینستاگرام برای هر کاربر یک امر ضروری است. در این مقاله به شما یاد دادیم که چگونه با چند روش ساده امنیت آیدی پیج اینستاگرام خود را بالا ببرید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.