راهنمای کامل کپشن نویسی اینستاگرام

از مهم‌ترین ارکان یک پست اینستاگرام کپشن آن است. هر چند که اینستاگرام برنامه‌ای بصری بوده و بر پایه ویدئو و عکس طراحی شده، ولی از قدرت کلمه و متن نمی‌توان چشم پوشی کرد. کپشن نویسی اینستاگرام نیز همانند عکاسی، انتخاب عکس پروفایل و … نیاز به رعایت نکاتی دارد. در صورتی که کسب و کاری در اینستاگرام دارید، ما را در این متن همراهی کنید که با اصول کپشن نویسی استاندارد در اینستاگرام آشنا شوید.

کپشن اینستاگرام چیست؟

متنی که زیر هر پست در اینستاگرام قرار دارد را با عنوان کپشن یا توضیحات می‌شناسند. هر کپشنی در اینستاگرام شامل متن، هشتگ، منشن و ایموجی است. شما می‌توانید از هشتگ، منشن، متن و ایموجی در کپشن خود استفاده کنید، ولی این نکته را به خاطر داشته باشید که کپشن نویسی در اینستاگرام برای کسب و کار مختلف در این پلتفرم متفاوت است. در ادامه به طور کامل طرز نوشتن کپشن اینستاگرام را توضیح داده‌ایم.

اصول کپشن نویسی اینستاگرام

آموزش کپشن نویسی اینستاگرام

شما قرار است در این متن کپشن نویسی اصولی را آموزش ببینید و به واسطه آن بتوانید تعداد فالوور خود را افزایش دهید، کامنت بگیرید و بازدید و لایک خود را به طور ویژه‌ای افزایش دهید.

مخاطبین خود را بشناسید

اولین قدم برای هر کسب و کاری شناخت مخاطبین است. شما باید بدانید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و به چه قصدی پیج شما را فالوو کرده‌اند. اولین قدم برای آشنایی با مخاطبین تحقیق است. از ابزارهای تعاملی استوری اینستاگرام استفاده کنید و از مخاطبان خود بپرسید که چه نوع محتوایی را می‌پسندند.

با مشخص شدن این سوال شما در تولید محتوا و کپشن نویسی آسوده‌تر خواهید بود. در قدم بعدی به تمامی سوال‌های زیر با تحقیق و بررسی پاسخ دهید:

 • فالوورهای شما چه کسانی هستند؟
 • چه موانعی در سر راه شما قرار دارد؟
 • مخاطبان‌تان با چه اهدافی شما را همراهی می‌کنند؟
 • چه موارد و محتواهایی مخاطبان را از اهداف‌شان دور می‌کند؟
 • به چه محتواهایی علاقه دارند؟

شروع طوفانی برای کپشن اینستاگرام خود در نظر بگیرید

بهترین فیلم هم اگر شروع جذابی نداشته باشید بازدید و موفقیتی که باید داشته باشد را نخواهد دید. در کل شروع هر متن، داستان یا سناریویی مهم است. شما در چند کلمه اول باید مخاطب را ترغیب به همراهی تا پایان آن کنید. اینستاگرام به شما اجازه نوشتن کپشن در 2200 کاراکتر را می‌دهد. در ادامه پیشنهادهایی برای شروع کپشن اینستاگرام در اختیار شما قرار می‌دهیم:

با شروعی طوفانی کپشن نویسی خود را جذاب کنید.

 • با یک جمله جذاب سایر موارد را زیر سوال ببرید. مثلا: چرا سایر بلاگرها محتوای زرد در اینستاگرام منتشر می‌کنند؟
 • با سوالی جنجالی مخاطب را به چالش بکشید. به عنوان نمونه چگونه عکاسی کنیم که محتوای‌مان بازدید بیشتری داشته باشد.
 • حس کنجکاوی مخاطبان خود را بر انگیزید. به عنوان مثال جلسه خصوصی که هیچ رسانه‌ای از آن خبر نداشت …
 • با یک حقه و ترفند مخاطب را ترغیب به خواندن متن کنید. به عنوان نمونه این کپشن را نخوانید …

کپی رایتینگ

تکنیک‌های کپی رایتینگ را در متن خود رعایت کنید:

 • آینده مخاطبین‌تان را ترسیم کنید: به مخاطبان خود نشان دهید که با خرید محصول شما به چه مزیت‌هایی خواهد رسید.
 • به مخاطب خود حس ترس را القا کنید: یک کپشن استاندارد به گونه‌ای است که به مخاطب حس ترس را القا می‌کند. در حقیقت شما باید به مخاطب خود تلقین کنید که اگر محصول یا خدمت ارائه شما را خریداری نکند از فواید مهم و ضروری غافل می‌شود. وقتی با ترس مخاطبان خود بازی کنید، آنها تمایل به خواندن مابقی متن و خرید محصول یا خدمات شما پیدا می‌کنند.
 • از فالوور خود درخواستی داشته باشید: سعی کرده در پایان کپشن از مخاطب خود چیزی را مطالبه کنید. به عنوان نمونه از او بخواهید که به سوال شما پاسخ دهند یا نظرشان را در خصوص محتوای تولیدی شما در قسمت کامنت‌ها بدهند.

اصول کپشن نویسی اینستاگرام به صورت استاندارد

پس از آن که شروعی جذاب را برای کپشن خود طراحی کردید، نوبت آن می‌رسد که یک با یکی از استراتژی‌های زیر کپشن خود را استاندارد و جذاب کنید.

استراتژی اول: موضوع پست را توضیح دهید

یکی از انواع کپشن نویسی در اینستاگرام بیان پست است. این روش ساده‌ترین راه برای کپشن نویسی به شمار می‌آید. در حقیقت اولین کپشنی که به ذهن هر فردی خطور می‌کند پیدا کردن یا طراحی متنی مرتبط با پست اینستاگرام است.

در تصویر زیر نمونه‌ای از کپشن نویسی با این استراتژی را می‌بینید. در این کپشن یاسمن در خصوص تصویر که گویا اسباب کشی و تغییر لوکیشن است توضیحاتی را ارائه کرده. نقطه عطف این کپشن شیرینی در بیان موضوعی ساده و پیش پا افتاده است.

نمونه‌ای از کپشن نویسی در اینستاگرام

توضیح محصول یا خدمات

این استراتژی برای فروشگاه‌ها و کسب و کارهای اینستاگرامی مفید واقع می‌شود. برای چنین اکانت‌هایی بهترین جا برای توضیح در خصوص محصول یا خدمات کپشن است. شاید چنین فرم‌هایی کپشن‌هایی در نگاه اول راحت باشد، ولی بدون رعایت نکات زیر جز شکست چیزی را به همراه نخواهند داشت.

 • تنها مشخصات مهم و کلیدی را کامل، کوتاه و ساده بیان کنید. به عنوان نمونه اگر شما مزون دارید تنها در خصوص سایز بندی، جنس لباس، مناسبت‌هایی که از آن می‌توان استفاده کرده، رنگ بندی و جزئیاتی که در تصویر قابل مشاهدده نیست مطالبی را بنویسید.
 • نکته مهمی که در چنین کپشن‌هایی باید رعایت شود ذکر قیمت محصول یا خدمات ارائه شده توسط شما است. بسیاری برای آن که میزان تعامل پیج را بالا ببرند از کاربر می‌خواند که قیمت را در دایرکت پرس و جو کنند. درست است که دایرکت‌ موجب افزایش میزان تعامل در اینستاگرام می‌شود، ولی بسیاری را به دلیل واهمه از دایرکت دادن با خجالت کشیدن و … از دست می‌دهید. نقطه عطف و موفقیت یک فروشگاه اینستاگرامی ارائه محصولاتی منحصر به فرد با قیمتی پایین‌تر از بازار است. پس قیمت کالا یا خدمات خود را در کپشن اینستاگرام جار بزنید و مزیت اصلی کسب و کارتان را پنهان نکنید.
 • در خصوص موجوری محصول توضیحاتی را ارائه دهید.
 • نحوه ارسال محصول را بیان کنید.
 • مزیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد آن را ذکر کنید.

در تصویر زیر نمونه‌ای از کپشن‌نویسی استاندارد در اینستاگرام را می‌بینید که تمامی موارد ذکر شده در متن فوق را به طور اصولی رعایت کرده‌اند.

نمونه‌ای از کپشن‌نویسی اینستاگرام به طور استاندارد

داستان سرایی

از دیگر ترفندهای کپشن نویسی در اینستاگرام داستان سرایی است. طرافداران متن‌های راوی گویانه در اینستاگرام کم نیستند. جالب است بدانید که نویسنده‌ها از جمله اینفلوئنسرهای محبوب در اینستاگرام به شمار می‌آیند که مخاطبان با وجود طولانی بودن متن باز هم آن‌ها را همراه می‌کنند.

حال شما باید از همین ترفند برای کسب و کار خود بهره بگیرید. نکته مهم این است که باید به گونه داستان یا خاطره را روایت کنید که مخاطب احساس کند خودش در تمامی این موقعیت‌ها حضور داشته.

نمونه‌ای از کپشن نویسی اینستاگرام به روش حرفه‌ای‌ها

کلام آخر

کپشن نویسی در اینستاگرام یک مهارت مهم است که منجر به افزایش بازدید، فالوور، لایک و کامنت می‌شود. برای آن که در نوشتن کپشن به موفقیت برسید، تنها کافی است که نکات مطرح شده در متن فوق را رعایت کنید. کپشن‌های افراد موفق در اینستاگرام را بخوانید و با توجه به ترفندها و نکات مطرح شده در متن فوق برای محتواهای خود کپشن استاندارد طراحی کنید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.