منابع موزیک بدون کپی رایت؛ برای اینستاگرام و یوتیوب

درسته که اینستاگرام یک پلتفرم بصری است، ولی جنبه سمعی بودن آن را نباید در نظر گرفت. اصلا موسیقی جادوی محتواهای اینستاگرامی است. بسیاری از پیج‌های اینستاگرامی با انتخاب صحیح موسیقی به موفقیت‌های قابل توجهی رسیدند، ولی از هر موسیقی برای محتواها نمی‌توان استفاده کرد؛ چون ممکن است با پیام ” محتواهای منتشر شده شما به دلیل نقض کپی رایت حفظ شد” مواجه شوید. اگر تمایل دارید محتواها‌تان به این دلیل پاک نشود، ما را در این متن همراهی کنید که با منبع موزیک برای اینستاگرام بدون کپی رایت آشنا شوید.ب

کپی رایت چیست؟

اول از هر کاری لازم می‌دانیم که در خصوص چیستی کپی رایت توضیحاتی اجمالی را ارائه دهیم. کپی رایت در واقع همان حق صاحب اثر بوده. هر فردی که یک اثر هنری، فیلم، موزیک یا هر چیزی مشابه به این را تولید می‌کند، تمامی حق و حقوق از آن او می‌شود. در واقع کسی حق استفاده از بدون اجازه صاحب اثر را ندارد.

به همین دلیل است که برای استفاده از موزیک در پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام، یوتیوب، فیس‌بوک و … باید قانون کپی رایت رعایت شود، در غیر این صورت آن محتوا توسط خود برنامه پاک خواهد شد.

Music copyright - Copying a short snippet of a sound recording (sampling)

معرفی بهترین منبع موزیک برای اینستاگرام بدون کپی رایت

دلیل استفاده از منبع موزیک برای اینستاگرام بدون کپی رایت

همان طور که در متن فوق توضیح دادیم، خالق یک اثر صاحب تمامی حق و حقوق آن است. از این حتی زمانی که شما آلبوم آهنگی را خریداری می‌‌کنید باز هم صاحب آن اثر نخواهید شد. این به معنای این است که بدون اجازه او نمی‌توانید از موزیک‌های او استفاده کنید و آن را در اینستاگرام منتشر کنید.

برای حل این مشکل دو راه حل در اختیار شما قرار خواهیم داد. این راه حل‌ها به شرح زیر هستند:

 1. اولین راه برای حل این مشکل استفاده از موزیک‌های رویالتی Royalty Free است. این آهنگ‌ها به نوعی منبعی برای موزیک بدون کپی رایت هستند، چرا که حق کپی رایت ندارند. صاحبان این آثار انتشار و اشتراک گذاری آن در فضار مجازی را برای عموم مجاز دانسته‌اند.
 2. راه‌کار دوم به کار بردن موزیک هایی است که تولید کننده به شرط ذکر نام او اجازه استفاده آن را می‌دهد. در واقع در چنین حالتی باید در کپشن پست نام آهنگ و سازنده‌اش را ذکر کنید. در صورتی که نام سازنده را در زیر پست ننویسید، سازنده می‌تواند از شما شکایت کند و اینستاگرام به راحتی ویدئو را حذف می‌کند.

در نهایت به شما توصیه می‌کنیم که با رعایت قانون کپی رایت محتوایی که برای ساختش ساعت‌ها زحمت کشیده‌اید را به همین راحتی تهدید به حذف نکنید و این را به خاطر داشته باشید که دور زدن قانون کپی رایت در اینستاگرام کاری غیر ممکن است! بهترین راه استفاده از منبع موزیک بدون کپی رایت بوده که در بخش بعد این منابع را به شما معرفی کرده‌ایم.

معرفی منبع موزیک بدون کپی رایت

دانلود اهنگ بدون کپی رایت به کمک دو ترفند امکان پذیر است. در صورتی که برای محتوای تولیدی خود به دنبال یک موزیک برای پس زمینه هستید، ادامه مطلب را بخوانید که با منابع آن آشنا شوید.

با استفاده از منبع موزیک بدون کپی رایت محتواهای خود را با خیال راحت در اینستاگرام بارگذاری کنید.

دو منبع دانلود موزیک بدون کپی رایت

Audio Library در یوتیوب و Sound Collection در فیس‌بوک هر دو از بزرگ‌ترین و بهترین منبع‌های دانلود موسیقی بدون کپی رایت هستند. در این هر دو بانک نام‌برده هزاران موسیقی و افکت وجود دارد. با خیال راحت این موزیک‌ها را دانلود کنید و از آن‌ها برای محتواهای تولیدی خود بهره بگیرید.

امکان جستجو در دو بانک Sound Collection و YouTube Audio Library وجود ندارد، اما امکان فیلتر کردن بر اساس معیارهایی مانند مدت زمان آهنگ، سبک موسیقی و … وجود دارد. برای فیلتر کردن آهنگ‌ها مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • در قسمت فیلترها گزینه attribution required را فعال کرده. با انتخاب این گزینه تنها موزیک‌هایی برای شما نمایش داده می‌شود که برای انتشار آن باید نام سازنده اثر را ذکر کنید.
 • در صورتی که گزینه attribution not required را فعال کنید، بدون هیچ محدودیتی می‌توانید از آهنگ استفاده کرده و آن را منتشر کنید.

در صورتی که موزیک مورد نظر خود را از طریق هیچ یک از راه‌های فوق پیدا نکردید، ادامه متن را نیز مطالعه کنید که با سایت‌ها یا کانال‌های یوتیوبی دیگری که منبع موزیک بدون کپی رایت هستند، آشنا شوید.

کانال‌های یوتیوب برای دانلود آهنگ بدون کپی رایت

کانال‌های یوتیوبی وجود دارند که موزیک‌ بدون کپی رایت را قرار می‌دهند. این کانال‌ها به شرح زیر هستند

 • Audio Library — Music for content creators
 • Vlog No Copyright Music
 • NoCopyrightSounds
 • LuKremBo
 • Zero Copyright Music
 • Chill Out Records – No Copyright Music

حال که با کانال‌های منتشر کننده موزیک بدون کپی رایت آشنا شدید، وقت ان رسیده که نحوه دانلود آن را نیز یاد بگیرید. برای دانلود ویدئو و موزیک از یوتیوب راه‌کارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

منبع موزیک بدون کپی رایت در یوتیوب

ترفندهای دانلود موزیک از یوتیوب

راه‌کارهای و ترفندهای زیادی برای دانلود موزیک از یوتیوب وجود دارد که بهترین این راه‌ها به شرح زیر هستند:

 • با استفاده از سایت YT5S می‌توان به صورت رایگان ویدئوهای یوتیوب را دانلود کرد. برای دانلود کافی است که لینک ویدئو را در سایت وارد کرد. این سایت امکان دانلود موزیک و ویدئو را با فرمت‌ها و حجم‌های مختلف می‌دهد. در صورتی که قصد دارید موزیک ویدئو را دانلود کرده، روی گزینه MP3 کلیک کنید.
 • راه‌کار دوم دانلود ویدئو با استفاده از ربات تلگرامی YouTube Bot است. برای پیدا کردن این ربات عبارت

@youtube را در قسمت جستجو وارد کنید. کار با این ربات از آن چه که فکر می‌کنید هم راحت‌تر بوده. تنها کافی است که لینک کانال را برای ربات بفرستید و بین فرمت‌های پیشنهاد گزینه MP3 را لمس کنید.

سایت‌های دانلود آهنگ بدون کپی رایت

یکی از منبع‌های دانلود آهنگ بدون کپی رایت برای اینستاگرام و یوتیوب سایت‌ها هستند. سایت‌های بسیاری وجود دارند که چنین امکانی را ارائه می‌دهند. این سایت‌ها به شرح زیر هستند:

 • mixkit
 • Videvo
 • Pixabay
 • ccHound
 • Free Stock Music
 • Free Music Archive
 • Ben Sound
 • MusOpen

هر یک از سایت‌های فوق را انتخاب کرده و موزیک مورد نظرتان را در آن جستجو و در نهایت دانلود کنید.

برخی از سایت‌ها نیز منبع موزیک بدون کپی رایت هستند.

قانون کپی رایت اینستاگرام

حال که با منبع موزیک بدون کپی رایت برای اینستاگرام آشنا شده‌اید، در چه مواردی باید این قانون را رعایت کرد. اینستاگرام با انتشار مقاله‌ای قوانین مربوط به قرار دادن موزیک در ویدئو و محتواها را به طور کامل توضیح داد. این مقاله به طور کلی موارد زیر را ذکر کرده است:

 • در یک استوری‌ یا ویدئویی با حداکثر زمان 15 ثانیه‌ای امکان استفاده از هر موسیقی و نشر آن بدون توجه به قانون کپی رایت وجود دارد. البته همین 15ثانیه نیز نباید یک تصویر ثابت با موسیقی باشد. در حقیقت اینستاگرام توصیه می‌کند که از موسیقی برای ویدئو به عنوان پس‌زمینه استفاده کنید.
 • در صورتی که در لایو خود از یک آهنگ بدون رعایت قانون کپی رایت استفاده کنید، اینستاگرام در ابتدا به شما اخطار و درنهایت لایو را قطع می‌کند.

کلام آخر

استفاده از موزیکی در اینستاگرام بدون رعایت قانون کپی رایت به معنای حذف آن ویدئو یا قطع لایو است. از این رو رعایت این قانون امری مهم بوده. برای حل این مشکل می‌توانید موزیک را از منابعی معتبر دانلود کرد که در متن فوق چند منبع موزیک بدون کپی رایت را به شما معرفی کردیم. امیدواریم مطالب فوق مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.