هر آنچه که باید درباره اینسایت اینستاگرام بدانید

اولین قدم برای راه اندازی کسب و کاری در اینستاگرام ساخت بیزینس اکانت است. بیزینس اکانت امکان تجزیه و تحلیل داده‌ها و آمارها را به شما می‌دهد. برای استفاده از این داده‌ها و تحلیل آن‌ها باید با فضای اینسایت اینستاگرام و گزینه‌های موجود در ان آشنا باشید. در این متن قصد داریم به طور کامل هر آنچه که باید درباره Insights اینستاگرام بدانید را آموزش دهیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

 ابزار اینسایت اینستاگرام

همان طور که در متن فوق توضیح دادیم اینسایت گزینه‌ها و ابزار متعددی را برای تجزیه و تحلیل در اختیار شما قرار می‌دهد. این گزینه‌ها به شرح زیر هستند:

اینسایت اینستاگرام ابزارهای متعددی را برای تجزیه و تحلیل در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

برداشت یا ایمپرشن (Impressions)

این گزینه میزان دفعاتی که پست یا استوری شما توسط فالوورهای اینستاگرام دیده شده است را نمایش می‌دهد. این المان تعداد دفعات بازدید پست یا استوری را نشان می‌دهد که ممکن است از تعداد اکانت‌هایی که پست را دیده‌اند بیشتر باشد، چرا که احتمال چند بار بازدید یک استوری یا پست توسط یک اکانت وجود دارد.

این بازدید شامل زمانی که پست شما در صفحه home کاربر اینستاگرام نشان داده می‌شود یا زمانی که پست شما برای آن‌ها دایرکت شده یا … می‌شود. از این روز ممکن است که عدد Impressions بیشتر از Reach شود. این نکته را به خاطر داشته باشید که پست‌هایی که ایمپرشن بیشتری نسبت به Reach دارند از عملکرد بهتری برخودار بوده‌اند.

ریچ (Reach)

این گزینه تعداد اکانت‌هایی را نشان می‌دهد که پست یا استوری شما را تماشا کرده‌اند. در حقیقت مهم نیست که یک اکانت چند بار پست یا استوری شما را دیده، در هر صورت ریچ تنها تعداد اکانت‌ها را نشان می‌دهد و تعداد دفعات بازدید توسط این اکانت‌ها را مشخص نمی‌کند.

تعامل (Interactions)

این گزینه که از اهمیت بالایی برخوردار است مجموع اقداماتی که روی پست یا استوری شما توسط کاربر اینستاگرام انجام شده را نشان می‌دهد.

اینگیجمنت (Engagement)

اینگجمنت فاکتوری است که تعداد لایک، کامنت و دفعاتی که پست شما توسط کاربر اینستاگرام ذخیره شده را نشان می‌دهد.

فاکتورها و ابزارهای اینسایت به شما برای طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام کمک می‌کند.

اینسایت کلی پیج (Insights)

برای دسترسی به این گزینه کافی است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • ابتدا وارد برنامه اینستاگرام شوید.
 • روی نوار پایین برنامه گزینه پروفایل را انتخاب کنید.
 • در صفحه پروفایل روی آیکون سه خط در گوشی‌های اندروید و روی آیکون چرخ‌دنده در گوشی‌های آیفون کلیک کنید.
 • در صفحه باز شده روی گزینه Insights ضربه بزنید.
 • حال برای شما صفحه‌ای باز می‌شود که گزینه‌های محتوا Conent، فعالیت (Activity) و مخاطب (Audience) وجود دارد.

تب محتوا اطلاعاتی آماری در خصوص پست‌ها، استوری‌ها و پروموشن یا همان تبلیغات در اختیار شما قرار می‌دهد. در این تب تمامی محتواهایی که منتشر کرده‌اید از جمله پست‌ها، استوری‌ها و حتی پست‌هایی که برای تبلیغات آن در اینستاگرام هزینه‌ کرده‌اید نمایش داده می شود. این صفحه خود زیر مجموعه‌هایی دارد که شامل Overview ” بررسی کلی”، Promotions “تبلیغات”، پست‌ها و استوری‌ها می‌شود.

Overview (بررسی کلی): این گزینه فعالیت‌های شما را به صورت اجمالی در بازه‌ زمانی مشخص می‌کند. البته بازه زمانی اینستاگرام به صورت پیشفرض یک هفته است، ولی امکان تغییر آن برای شما وجود دارد.

پست‌ها (posts): در این قسمت تمامی پست‌های شما بر حسب میزان بازدید نمایش داده می‌شود. با کلیک روی گزینه see all  تمامی پست‌های شما در دو سال اخیر در صفحه‌ای نشان داده خواهد شد.  پست‌های دوسال اخیر خود را در دسته بندی‌های همه پست‌ها، تصاویر، پست‌های خریده شده و ویدئوها بر حسب ریچ یا اینتراکشن مشاهده می‌کنید. البته نوع فیلتر اعمال شده روی پست‌ها قابل تغییر است. اینتراکشن نشان داده شده در این قسمت شامل موارد می‌شود که در ادامه به طور کامل آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

اینسایت اینستاگرام از جمله ابزارهایی است که با ساخت بیزینس اکانت به آن دست پیدا خواهید کرد.

Interactions

اینتراکشن اینسایت اینستاگرام شامل موارد زیر می‌شود:

 • تماس‌ها Calls: این فاکتور تعداد اکانت‌هایی را نشان می‌دهد که به طور مجزا در قسمت کال تو اکشن برای برقراری تماس با شما روی گزینه Call کلیک کرده‌اند.
 • کامنت‌ها (Comments): تعداد کامنت‌های زیر هر پست در این قسمت قابل مشاهده است.
 • ایمیل‌ها (Emails): تعداد اکانت‌هایی که در قسمت کال تو اکشن روی گزینه ایمیل کلیک کرده‌اند را نشان می‌دهد.
 • تعامل (Engagement): تعداد اکانت‌های مجزایی که پست شما را لایک کرده یا زیر آن کامنت گذاشته یا پست شما را ذخیره کرده‌اند را نشان می‌دهد.
 • دنبال شدن‌ها (Follows): تعداد اکانت‌هایی که از طریق پست‌هایتان با شما آشنا شده و سپس صفحه کاری‌تان را فالو کرده‌اند را نمایش می‌دهد.
 • دریافت دایرکت (Get Directions): تعداد اکانت‌هایی را نشان می‌دهد که به واسطه پست‌هایتان روی گزینه Get Directions کلیک کرده‌اند.
 • برداشت‌ها (Impressions): تعداد کل بازدید پست‌هایتان را نشان می‌دهد.
 • لایک‌ها (Likes): تعداد لایک هر پست اکانت شما را مشخص می‌کند.
 • بازدید پروفایل (Profile Visits): میزان دفعاتی که کاربران به واسطه پست‌هایتان از پروفایل شما بازدید کرده‌اند را نشان می‌دهند.
 • ریچ (Reach): تعداد اکانت‌هایی که از پست‌های شما دیدن کرده‌اند را نمایش می‌دهند.
 • ذخیره شدن (Saved): تعداد حساب‍‍‌هایی که پست شما را ذخیره کرده‌اند با این فاکتور مشخص می‌شود.
 • اشتراک گذاری (Shares): میزان دفعاتی که پست شما توسط کاربرهای اینستاگرام به اشتراک گذاشته شده را مشخص می‌کند.
 • کلیک روی وبسایت (Website Clicks): این فاکتور تعداد دفعاتی که کاربران به وبسایت شما از طریق پست‌هایتان راه یافته‌اند را نشان می‌دهد.
 • استوری‌ها (Stories): در این قسمت نیز تمامی استوری ها بر اساس تعداد بازدیدشان نمایش داده می‌شوند. البته نمایش استوری‌ها بر حسب فیلترها دیگر نیز ممکن است.

اینسایت اینستاگرام در تمامی زمینه‌های بیزینس اکانت وجود دارد.

Activity

در این بخش شما می‌توانید اینسایت‌های مهمی را در بخش پروفایل خود مشاهده کنید. این اینسایت‌ها شامل تعامل ( کلیک روی وب‌سایت و بازدید از پروفایل)، Discovery (چه تعداد نفراتی محتوای شما را دیده‌اند و … می‌شود. در ادامه به طور کامل هر یک از بخش‌های مربوط به Activity  اینسایت اینستاگرام را توضیح خواهیم داد.

Discovery: این قسمت تمامی حساب‌هایی که که در هفت روز اخیر پست یا صفحه کاری شما را دیده‌اند مشخص می‌شود. برای آن که تجزیه و تحلیل داده‌ها راحت‌تر باشد، تمامی آمار در نمودار مستطیلی به تفکیک روزهای هفته نمایش داده می‌شود. تعداد Reach و Impressions هفت روز اخیر نیز در این قسمت قابل مشاهده است.

Interactions: در این بخش تعداد تمامی اقدام‌های انجام شده در هفته گذشته را خواهید دید. همچنین در این بخش تعداد کل بازدید از پروفایل در 7 روز اخیر نمایش داده می‌شود. به طور کلی تعداد کل بازدید از پروفایل، کلیک روی وب‌سایت و تماس‌ها به ترتیب در عنوان‌های Profile Visits، Website Clicks و Calls مشخص می‌شوند.

Audience

آخرین بخش اینسایت اینستاگرام Audience Insights بوده. این بخش بیشتر اطلاعاتی مربوط به فالووها را نشان می‌دهد. اطلاعاتی از قبیل رشد تعداد فالوور در هفته اخیر یا آخرین روز در این قسمت مشخص می‌شود. اولین داده‌ای که در این بخش مشاهده می‌کنید افزایش یا کاهش تعداد فالوور در مدت یک هفته است. این نکته را به خاطر داشته باشید که این بازه زمانی قابل تغییر بوده و اینستاگرام به صورت پیش فرض یک هفته اخیر را نشان می‌دهد.

 • Growth: در این بخش تعداد اکانت‌های اینستاگرامی که در چند روز یا هفته اخیر شما را آنفالو یا فالو کرده‌اند نشان داده می‌شود.
 • Top Locations: در این قسمت متوجه خواهید شد که فالوورهای شما از کدام یک از شهرها یا کشورها هستند. این گزینه به صورت درصدری این مورد را نمایش می‌دهد.
 • Age Range: فاکتور محدوده سنی رنج سنی فالوورهای شما را به تفکیک جنسی و به صورت کلی مشخص می‌کند.
 • Gender: برای پی بردن به این که چند درصد از فالوورهای شما خانم و چند درصد آقا هستند باید به این گزینه مراجعه کنید.
 • Followers: برای پی بردن به ساعت و روزهای اوج فعالیت فالوورهایتان از این گزینه می‌توانید کمک بگیرید.

قسمت بینندگان و مخاطب‌ها از کلیدی‌ترین ابزارهای اینستاگرام است که به شما برای طراحی استراتژی تولید محتوا و طراحی تقویم محتوایی اینستاگرام کمک می‌کند. از این گزینه جهت پرسونا شناسی، نحوه تولید محتوا، ساعات نشر و … استفاده کنید.

بخش Audience اینسایت اینستاگرام اطلاعات و آمارهایی برای پرسونا شناسی، نحوه تولید محتوا و ... در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

Post Insights

اینسایت اینستاگرام به صورت جداگانه در قسمت پست‌های نیز وجود دارد. برای دسترسی و اطلاع از آمارهای آن روی گزینه View Insights که پایین صفحه راست پست قرار دارد کلیک کنید.

در این قسمت به اطلاعاتی در خصوص تعداد لایک، کامنت، ذخیره شده پست و اشتراک گذاری دسترسی پیدا می‌کنید. از دیگر مواردی که در ایسایت پست وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Post Visits
 • Interactions
 • Reach
 • Replies
 • Discovery یا Accounts Reachedتعداد کاربرانی که به واسطه این پست شما را فالوو کرده‌ و همچنین تعداد اکانتهایی که شما را فالوو نکرده‌اند را نشان می‌دهد.
 • Follows: تعداد فالوورهایی که به واسطه این پست صفحه شما را همراهی کرده‌اند.
 • From Profile: کسانی از طریق پروفایل شما پست را دیده‌اند
 • From Hashtags: کسانی که از طریق هشتگ به پست شما رسیده‌اند.
 • From Home: تعداد فالوورهایتان که پست را دیده‌اند.
 • From other: از روش‌های دیگری به پست شما رسیده‌اند.

اطلاعات اینسایت اینستاگرام که در قسمت پست‌ها وجود دارد معیار خوب برای پی بردن به محتوای مورد علاقه کاربران است. همچنین به کاربردی بودن یا نبودن هشتگ‌های پست پی خواهید برد. در نهایت تمامی این تحلیل‌ها شما را برای طراحی استراتژی تولید محتوا کمک خواهند کرد.

اینسایت پست اینستاگرام اطلاعات مفید در خصوص کاربردی بودن هشتگ‌ها و محتواهای مورد علاقه کاربران در اختیار شما قرار می‌دهد.

 Story Insights

استوری نیز از اینسایت اینستاگرام به طور جداگانه برخوردار است. در اینسایت استوری به جای Impressions گزینه Navigation  وجود دارد. در ادامه به بررسی گزینه‌های موجود در اینسایت استوری خواهیم پرداخت.

 • Replies: تعداد پاسخ و رپیلای هر استوری را نمایش می‌دهد.
 • Exited: این گزینه به شما نشان می‌دهد که چه تعداد کاربری از استوری شما خارج شده است. البته این نکته را در خاطر داشته باشید که خروج کاربر از استوری همیشه معنای منفی ندارد. بسیاری از مواقع کاربر تنها برای بررسی لینکی که در بیو گذاشته‌اید استوری شما را ترک می‌کند.
 • Forward: تعداد حساب‌هایی که از آن استوری رد شده‌اند را نشان می‌دهد.
 • BackWards: تعداد اکانت‌هایی که از ان استوری به استوری قبلی برگشته‌اند را مشخص می‌کند.
 • Next Story: این گزینه نیز نشان دهنده تعداد کلیک‌هایی است که از استوری شما رد شده‌اند و استوری اکانت‌ دیگری را مشاهده کرده‌اند.

در نهایت تمامی امارها و اطلاعاتی که اینسایت اینستاگرام برای استوری در اختیار شما قرار می‌دهند، منابعی مفید برای پی بردن به تعداد استوری روزانه، محتوای مورد علاقه آن‌ها و … است.

اینسایت اینستاگرام اطلاعات مفیدی را در خصوص استوری نیز دارد.

کلام آخر

اینسایت اینستاگرام ابزاری مهم و کاربردی است که تنها در بیزینس اکانت قابل دسترسی بوده. اینسایت ابزارهای کاربردی برای طراحی استراتژی تولید محتوا در خدمت کسب و کارهای اینستاگرامی قرار می‌دهد. با این حال شاید تفسیر گزینه‌های موجود در آن کمی سخت باشد. از این رو در متن فوق به طور کامل به بررسی تمامی موارد و گزینه‌های موجود در اینسایت اینستاگرام پرداختیم.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.